Thursday, 29 April 2010

Rõõmsat ja tegusat kevadpidu meis eneses !


Töökat ja rõõmsat maipäeva kõigile !


Ameerika esileedi Michelle Obama on rajanud Valgesse Majja köögiviljaaia. Vt siit lähemalt!

Loe siit : 2009.a. saagi koristamisel olid Valge Maja köögiviljaaias abiks Bancroft Elementary School õpilased, Miriam's Kitchen personal.

Loe seda ülevaadet ka!

Eelmisel aastal kasvasid meie kooli avaras aiaski kenad porgandid - läbi suve, õpetaja Epp Pilve õpilaste hoole all. Vaata lähemalt maakunsti kohta siit, siit, siit ka.

Thursday, 22 April 2010

Kaks kunstiraamatut : Soome Instituudi kink Lugemisaastal 2010

Anu Tuominen (1961-) lõpetas 1992. aastal Soome tarbekunstikõrgkooli (Taideteollinen korkeakoulu) ja 1995. aastal Kunstiakadeemia (Kuvataideakatemia). Tema töödest koostatud raamatud "Anu Tuominen - Ars Fennica 2003" ja "Thinkables" on nüüd ka Tartu Lastekunstikoolis olemas, sest saime need kingituseks Lugemisaastal 2010 Soome Instituudi Tartu osakonna kultuurisekretäri Järvi Lipasti vahendusel. Täname!

* Ars Fennica 2003 – Anu Tuominen, toim. Kirsti Karvonen ja Sari Romppanen, Ars Fennica -säätiö ja Like, 2008, 3. painos

ja

*Anu Tuominen : Thinkables, Galerie Anhava, Art-U room, Anu Tuominen, 2009, 3. painos

vt lähemalt Anu Tuomise kodulehte siit !

Eestis seni olnud näitusi :
"Igijää" - Tallinna Kunstihoone Galeriis;
"Kevadega kõrvu" Tartu Kunstimaja monumentaalgaleriis;


Arkki, School of Architecture for Children and Youth

Tuesday, 20 April 2010

Prima Vista 2010 kirjandusfestivali juhatab sisse raamatu ja roosi päev !

23.aprillil Prima Vista kirjandusfestivali eelüritus - ülemaailmse raamatu ja roosi päeva tähistamine:
16.00 esitleb Andres Ehin Tartu kaubamaja III korruse aatriumis Apollo raamatupoe juures oma juubelikogumikku “Igavik vannitoas” (Varrak) ning enda ja Yasuo Fujitomi ühiskogu “Kuitund” (Maalehe Raamat).
Kaubamaja külastajatele jagatakse roose, raamatuid saab tavalisest soodsama hinnaga.
18.00 loevad Rahva Raamatu Tasku kaupluses noorkirjanikud Edvin Aedma ja Urmas Nimetu oma uhiuusi ja veel raamatukaante vahel ilmumata tekste. Vt. mida Urmas Nimetult on seni ilmunud siit ja Edvin Aedmalt - siit ! Raamatuostjatele kingitakse roose.
11.00-18.00 - raamatumüük Tartu Ülikooli Raamatukogus.
Roose jagavad ja raamatuid müüvad kirjastused Atlex, Eesti Entsüklopeediakirjastus, Elmatar, Ilmamaa, Koolibri, Varrak.
11.00-18.00 müüvad raamatuid Tartu Linnaraamatukogus kirjastused Fantaasia ja Petrone Print . Ostjatele jagatakse roose.
*
23. aprillil algab Prima Vista korraldajate ideest alguse saanud raamatubussi tuur, mida toetab ning aitab korraldada Lugemisaasta team. Raamatubussis müüakse uuemat ilu-, õppe- ja aimekirjandust.

Kolme päeva jooksul läbib raamatubuss teekonna TALLINNKOHILARAPLATÜRIPÕLTSAMAAJÕGEVAVÄIKE-MAARJAKADRINALOKSA – TALLINN.

23.aprillil esinevad Dagmar Lamp ja Roy Strider .
Peatused Kohila raamatukogus kell 11-12.30, Rapla raamatukogus kell 14-16 ja Türi Kolledžis kell 17-19.

24.aprillil on kaasas Olavi Ruitlane ja Armin Kõomägi.
Peatused Põltsamaa linnas Roosisaarel kell 10-12, Jõgeva Linnaraamatukogus kell 13.30-15 , Väike-Maarja raamatukogus kell 16-17.30.

25.aprillil - Aidi Vallik ja Heiki Vilep.
Peatused Kadrina raamatukogus kell 11-13 , Loksa raamatukogus kell 15-17.

Friday, 16 April 2010

Kus vajatakse praktilise disainiharidusega inimesi?


Tartu kunstikool on Eesti ainus kunsti kutseõppeasutus. Sarnast eriala õpetatakse veel Kuressaare ametikoolis ning sellega disaini kutseharidustasand Eestis piirdub, kirjutab Argo Kerb:
loe lähemalt ÕpL 16.04.2010

....murelikuks teeb üldhariduskooli kunstihariduse väga madal tase...
... Kadi Kreis tõi välja, et ka kõrgemasse kunstikooli astujate kunstitehnilised oskused ei erine põhikoolilõpetajate omadest. Küpsus ja ideed võivad olla erinevad, kuid siiski tuleb hakata pihta kunstiõpetuse A-st ja B-st. Mõtlema paneb ka fakt, et ainult umbes pooltel kunstiõpetajatel on erialane haridus. „Muusikatunnis ei tule keegi selle pealegi, et seda võiks anda füüsikaõpetaja,” leidis Kreis tabava võrdluse. „Võtame sellise tippdisaineri nagu Philippe Starck, kes tõi 1988. aastal plastmasstooli rämpsu- ja prahiseisusest välja! See ongi kunst. Kui ei oleks olnud Starcki ehk papa Plastikut, ei istuks me tänaseni plastiktoolidel.”
... Piret Paluteder küsis, miks peavad lapsed kunstitunnis käsu peale näiteks pajutudusid joonistama, millele Kreis lisas: „Tahaksin näha poissi, kes tahab seda teha.
Miks ei tohi poisid kunstiõpetuse tunnis disainida arvutimängutegelasi või muud säärast, mida nad ka vabal ajal joonistaksid? Eestis võib ju olla väga palju pühendunud kunstiõpetajaid, kuid tihti puuduvad neil vajalik aeg, ruum ja vahendid.”
------
... Visuaalselt üha koormatumas ning info ülekülluses siplevas maailmas suureneb vajadus inimeste järele, kes oskavad voolida meie keskkonda esteetiliseks, mugavaks ja kergemini hoomatavaks. Tõestuseks olgu või üle lahe selle aasta 1. jaanuaril loodud Aalto ülikool. Selleks panid leivad ühte kappi Helsingi tehnikaülikool, majanduskool ning disaini- ja kunstiülikool.
Elualade loend, kus vajatakse praktilise disainiharidusega inimesi on sama kirju kui Tartu kunstikooli õpilaste lõputööde nimekiri:
õppematerjalide illust­ratsioonid,
linnakeskkonda mõeldud liiklustõkised,
moodullamp,
keraamiline kell,
CD-plaadi ümbris,
ümberdisainitud malenupud,
rõivad,
prügisorteerimise piktogrammid ...

Wednesday, 14 April 2010

20. sajandi Eesti mänguasjade lood: uus raamat tulekul Tiia Toometilt!


Olete oodatud Tiia Toometi paljude piltidega kogupereraamatu

MÄNGUASJAD JUTUSTAVAD. 20. sajandi Eesti mänguasjade lood . (Kirjastus Tammerraamat 2010)

esitlusele

TARTUS, 21. aprillil kell 16.00 Tartu Mänguasjamuuseumi, Lutsu 8 (tel 736 1550)
või
TALLINNAS, 29. aprillil kell 15.00 Eesti Lastekirjanduse Keskusse, Pikk 73 (tel 61 77 230)

Monday, 12 April 2010

Jean-Antoine Houdon : Voltaire _ François-Marie Arouet (21.11. 1694 – 30. 05.1778)


Jean-Antoine Houdon (1741-1828) - prantsuse kujur, skulptuuriajaloo üks suuremaid portretiste.

Houdoni ilmselt kõige kuulsam töö on toolil istuva Voltaire'i skulptuur (1781, marmor. Ermitaaž, Sankt Peterburg).

Vt siit (Ermitaaži digikollektsioonist lähemalt selle skulptuuri kohta)

Monday, 5 April 2010

Trükiajalugu astub tulevikku - Kultuur - Tartu Postimees

Trükiajalugu astub tulevikku - Kultuur - Tartu Postimees

Eestvedajad: ... Greifi juhatuse esimees Kalle Rannu on rahul, et võis anda juugendliku maja kõrgtrükist huvitatud meeste majandada. Lisaks Lemmit Kaplinskile kuulub 18. märtsil 2010 asutatud MTÜ Eesti Trükimuuseum juhatusse Madis Mikkor... Loe siit!

vt virtuaalset trükimuusemi siit! ja siit ka!

Siiditrüki oskusi õpetab Eve Eesmaa (õppevideo!).

Uuri siit, kuidas tuleb teha siiditrükki! Ette näitab õpetaja Eve Eesmaa (Tartu Lastekunstikool ja Tartu Kõrgem Kunstikool).

Siiditrükk on tehnoloogia, mille puhul trükivärv kantakse trükitavale pinnale läbi raamile pingutatud kanga ehk trükisiidi.

Thursday, 1 April 2010

Uusi raamatuid. Kirjandus, kunst ja uus meedia

Uut kunstikirjandust tutvustab Eesti Rahvusraamatukogu siin!

Vt ka näitusi RR- s: 30. aprillini harulduste kogu näitusesaalis Kaljo Põllu eksliibrised; 17. aprillini fuajees Kalli Kalde maalinäitus Linnukuu


Uued raamatud TLKK raamatukogus
[Lugemisaasta 2010 vt ERÜ pöördumine]

1. Reeli Kõiv, Õnne Reinup, Riin Saaremägi. "Töövihik Pallase seiklused viltuses majas", Tartu Kunstimuuseum 2010 - kinkija: autor Reeli Kõiv

2. Kirjarahva pildiraamat : fotosid aastatest 2001-2009 = Picture book of writers : photos from 2001-2009 / pildistanud: Alar Madisson ; koostanud: Alar Madisson, Piret Noorhani, Vilve Asmer ; toimetanud: Leili Punga ; tõlkinud: Anne Lange. Tartu : Kunst, 2009. [ilmus 2010]
Toetajad: Tartu Kultuurkapital, Tartu Linnavalitsus, Eesti Kultuurkapital, Haridus- ja Teadusministeerium (Riiklik programm "Humanitaar- ja loodusteaduslikud kogud)
Kinkija: Vilve Asmer, EKLA juhataja, projekti koordinaator.
Täname HTM-i meelespidamise eest!
Aitäh kõigile esimeste Lugemisaasta 2010 kinkide eest!

Pangem tähele: Tartus, 14-16 aprill, 2010 konverents tulekul. Käsitlusele võetakse sellised teemad:

I
ÜKSIKISIKU ROLL KULTUURI MUUTUMISES

1. Muutuv kasutaja

· Kasutaja, tarbija, looja, tootja? - Kasutaja kui sisu looja - Kasutaja roll pärandimaailmas - · Kultuuriline osalus - Üleilmastunud sisu kasutus - Globaalsed või lokaalsed kasutuspraktikad? - Digitaalraamatukogud ja kasutaja eelistused - Kasutaja arhiivides: praktikad ja ootused - Muuseumikogud külastaja käsutuses

2. Isikliku mälu vahendamine

· Uued väljenduse ja lugude jutustamise vormid - Oma ajaloo blogimine - Digitaalsed fotod ja videod kui osa enesest - Enese taaskuvamine digitaalajastul

II KULTUURIMÄLU JA MÄLUASUTUSED

3. Kultuurimälu ümberkirjutamine

· Kunstide ajaloo ümberkirjutamine - Hierarhiate muutumine: kaanon, tsenter ja perifeeria - Uus kultuuriajalugu ja retseptsiooni strateegiad - Audiovisuaalarhiivide roll - Arhiiv kui mälu looja - Kultuurimälu digitaalsed ressursid

4. Kultuuripärand

· Pärandi mõistes kahtlemine ja selle tõlgendamine - Rahvuslikust globaalseks: kogud kui otsustav jõud - Pärandi kogumine tänapäeval - Originaali roll ja tulevik - Mäluasutuste tulevikuperspektiivid - Digitaalse sisu kättesaadavaks tegemine - Kultuuripärand ja veeb 2.0 strateegia

III KUNSTIKEEL

5. Digitaalne kirjandus

· Digitaalse kirjanduse perspektiivid - Hüperteksti ja küberteksti teooria - Autor ja küberruum - Lugeja ja küberruum - Elektrooniline luule ja elektroonilised narratiivid - Blogimine ja kirjandus - Fännikultuur ja Internet - Uute kaanonite loomine: kahtlemine kirjanduse piirides

6. Digitaalne kunst

· Digitaalne loovus - Immateriaalne kunst ja reaalsed kunstnikud - Loovus jälgimiskeskkonnas - Kunstiteosed asukohtade vahel - Uue meedia kunst ja retseptsiooniprobleemid - Digitaalne kunst ja autorsus - Uue meedia kunstiharidus